Çanakkale şehitleri, yurdun dört bir yanında anıldı

102 yıl önce yazılan destan, Çanakkale ruhuyla yeniden yaşatılıyor. Türkiye’nin dört bir yanında Çanakkale’nin şanlı zaferi anılıyor.

Ankara Mamak Belediyesi şanlı Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıl dönümünde binlerce kişinin katılımıyla özel bir programa imza attı. 5 bin metrelik dev platoda Mamak Belediyesi Kent Tiyatro oyuncuları ve Mamak’ta eğitim gören öğrencilerden oluşan 250 kişilik dev bir kadro Çanakkale Zaferi’ni adeta yeniden canlandırdı.

Haftalar öncesinden başlayan yoğun hazırlıklarla tamamlanan platoda Kınalı Hasan’ın cepheye gidişi, karargahta savaş hazırlıkları, Nusret Mayın Gemisi’nin deniz savaşı, Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş ve taarruz sahnelendi.

Dekor ve kostümlerle Çanakkale Savaşının en şiddetli yaşandığı mevzi ve siperleri ilçede inşa eden belediye, seyircileri 102 yıl öncesine götürdü.

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı etkinlikleri, Çanakkale’de, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Törene, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Vatan için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitler, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla Adana’daki Erkan Koleji’nde düzenlenen törenle andı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir